Фурацилін – дезінфекційний та антисептичний препарат з високою антимікробною дією
Він застосовується лікарями і пацієнтами протягом багатьох років, але незважаючи на те, що в фармакології постійно з’являються нові антисептики, не втрачає своєї актуальності. Дія і властивості Фурациліну давно вивчені, але тривають розробки, спрямовані на пошуки нових способів його застосування. Наприклад, найближчим часом планують розпочати використовувати його при виробництві готових перев’язувальних матеріалів.
Чим обумовлена терапевтична дія Фурациліну?
Діючим компонентом препарату є нітрофурал з групи нітрофуранів. Речовина відрізняється високою антибактеріальною активністю. Його дія поширюється на різні бактерії:
- клостридії;
- стафілококи;
- стрептококи;
- сальмонела;
- кишкова паличка;
- дизентерійна паличка;
- шигели та ін.
Препарат не тільки послаблює синтез білків, але також порушує ДНК і РНК, клітинне дихання мікроорганізмів. Нітрофурал має такі властивості:
- антибактеріальна
- протигрибкова;
- антипротозойна;
- антигельмінтна.
Фурацилін здатен впливати на активність збудників різних захворювань, а в поєднанні з деякими антибіотиками його дія посилюється.
Коли використовується лікарський засіб?
Фурацилін у вигляді порошку застосовується як антисептичний і дезінфекційний засіб для дорослих і дітей, але попередньо з нього готується водний розчин. Основні показання для застосування:
- ангіна;
- стоматит;
- гінгівіт;
- гайморит;
- синусит;
- тонзиліт;
- пародонтит;
- інші захворювання горла і ротової порожнини;
- хронічний гнійний отит.
Крім цього, водний розчин Фурациліну може використовуватися для санації ран, лікування гнійних ран, опіків, пролежнів, виразкових уражень шкіри, остеомієліту. У стоматології препарат рекомендований для застосування з гігієнічною метою, оскільки перешкоджає утворенню зубного нальоту.
Фурацилін використовують в комбустіології. Науково доведено, що застосування препарату значно прискорює приживлюваність пересаджених клаптів шкіри і скорочує час реабілітації. Крім цього, антисептик застосовується і в інших галузях медицини, наприклад, для профілактики інфекційних уражень сечовивідних шляхів при використанні катетера.
Чи є протипоказання?
Фурацилін дозволений для дорослих і дітей від 3-х років, хоча в окремих випадках його призначають навіть новонародженим. Водний розчин може застосовуватися для промивання очей немовлят при кон’юнктивіті, але тільки після попередньої консультації з лікарем. Часто препарат призначається вагітним жінкам, але теж слід спочатку проконсультуватися з фахівцем. Справа в тому, що при зовнішньому застосуванні активна речовина лікарського засобу не проникає в кровотік, а тому не чинить негативного впливу на організм.
Зверніть увагу! Фурацилін відноситься до токсичних препаратів, тому його не можна ковтати. Використовуйте тільки для зовнішнього застосування.
До протипоказань відноситься вік до 3-х років і алергічні дерматози (індивідуальна непереносимість компонентів).
Як застосовувати Фурацилін?
Препарат у вигляді порошку необхідно використовувати для приготування водного розчину. Щоб його зробити, вміст одного пакетика необхідно розвести в 100 мл гарячої води. Надалі застосування розчину залежить від захворювання:
- При патологіях горла і ротової порожнини необхідно робити полоскання. Розчин повинен бути теплим, а не гарячим.
- При гаймориті і синуситі рекомендується робити промивання. Альтернативним варіантом вважається використання ватних тампонів, змочених розчином. Їх слід на деякий час вставляти в носові проходи.
- При гнійному отиті розчин слід закапувати по кілька крапель у вушний прохід. Також можна вставляти промочені ватні тампони.
- При ранах, опіках, виразкових ураженнях засіб використовується для зрошення пошкоджених тканин. Також ним можна просочувати перев’язувальний матеріал.
Повторювати лікувальні процедури слід 3-4 рази на день. Тривалість лікування становить 7-10 днів, в окремих випадках визначається лікарем в залежності від особливостей протікання патології.
Чи бувають побічні реакції?
При зовнішньому використанні Фурациліну побічні дії зазвичай не виникають. Винятком є випадки індивідуальної непереносимості. У такій ситуації потрібно відмовитися від застосування препарату і замінити його на інший антисептик.
При прийомі всередину, що категорично заборонено, може виникнути нудота, блювота, запаморочення та інші симптоми отруєння. При дотриманні інструкції до застосування Фурацилін вважається безпечним препаратом, що не викликає побічних дій.
Переваги Фурациліну
Препарат користується популярністю серед лікарів і є у багатьох людей в домашній аптечці. Причин тому кілька:
- Відрізняється хорошою антисептичною та антибактеріальною дією. Активний до багатьох патогенних бактерій.
- При зовнішньому застосуванні не проникає в кровотік.
- Не викликає звикання навіть при тривалому застосуванні.
- Може використовуватися для дорослих і дітей.
- Недорого коштує.
- Простий у застосуванні. Приготувати водний розчин зможе будь-яка людина за кілька хвилин. Готовий препарат може зберігатися тривалий час. Головне – розташувати його подалі від прямих сонячних променів.
- Не вимагає спеціальних умов зберігання.
- Не викликає побічних дій при правильному використанні.
- Може застосовуватися в гігієнічних цілях.
Висока ефективність та інші переваги сприяли тому, що Фурацилін часто застосовується в різних галузях медицини – від стоматології до хірургії.