Звіробій підходить для застосування у стоматології

Походження назви

Родова латинська назва рослини походить від грецьких слів (грец. hypo — під, серед і ereіke — верес) і означає «той, що росте серед вересу». Походження назви «звіробій», за одними припущеннями, походить від казахського слова «джерабай», що означає «цілитель ран», за іншими — через здатність рослини викликати захворювання в овець та іншої худоби. У Англії й Північній Америці звіробій відомий як трава святого Джона (St. Johns wort). В цих країнах звіробій зобов’язаний своєю назвою тому, що цвіте під час літнього сонцестояння близько до дня святого Іоанна 24 червня.

Використання звіробою у давнину

У давніх віруваннях звіробій вважався рослиною, яка виникла від птаха, що приніс вогонь на землю і був за це вбитий ворожими до людей силами.

В давнину багато народів вважали звіробій чарівним зіллям. Його не тільки використовували для захисту людей та тварин від відьом, демонів та злих хвороб, але його також додавали у вогонь при виготовленні “Freikugel” – німецької сокири.


Парацельс був одним із перших лікарів, який зацікавився звіробоєм. Наші предки вважали, що звіробій зцілює від 99 хвороб. Традиційно препарати із звіробою застосовують для лікування хвороб серця, простудних захворювань та грипу, головного та суглобового болів, радикуліту, артриту, хронічного гастриту, коліту, захворювань шлунку, печінки, сечового міхура, геморою, стоматиту, пародонтозу тощо. Схоже, що 99 хвороб для цієї чудодійної рослини – не межа.
Там, де раніше він використовувався для безлічі показань, останнім часом він знайшов своє місце в лікуванні депресії та тривожних розладів.

За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, депресією страждає близько 300 млн людей по всьому світі.

В Україні депресія є найбільш поширеною проблемою серед психічних розладів.
Українці страждають депресією значно частіше, аніж жителі країн Європейського Союзу. І показники захворюваності у нашій країні продовжують зростати.
Легку форму депресії можна вилікувати без медикаментів, за допомогою певних психотерапевтичних методів. Але при середній та важкій формі може знадобитись медикаментозне лікування.

Звіробій найчастіше використовується від «хандри» або депресії і симптомів, які іноді поєднуються з настроєм

таких як нервозність, втома, поганий апетит і проблеми зі сном.

Існують переконливі наукові докази того, що він ефективний при депресії легкого та середнього ступеня важкості.

Кохранівський систематичний огляд виявив що екстракти звіробою, протестовані в ході випробувань, перевершували плацебо, були так само ефективні, як стандартні антидепресанти, і мали менше побічних ефектів, ніж стандартні антидепресанти у пацієнтів з депресією.

Останніми роками в міжнародній літературі було опубліковано більше досліджень щодо звіробою, що перевіряють не тільки його ефективність порівняно із плацебо, але також порівнюють його ефективність та безпеку зі стандартним лікуванням антидепресантами. Існуюча доказова база вказує на те, що звіробій є рослинною альтернативою антидепресантам із меншою кількістю побічних явищ при легкій та середній формі депресії.

Що стосується рекомендацій клінічної практики, то тут залишаються деякі невизначеності, щодо відповідних доз, стійкості ефекту, потенційних серйозних взаємодій з іншими препаратами та рідкісних побічних явищ. В огляді 2012 року не рекомендувалося одночасне застосовування звіробою з оральними контрацептивами, антикоагулянтами та поєднувати звіробій з деякими антидепресантами через потенційно небезпечне збільшення серотоніну.