Фармацевтична фабрика Віола – одне з найпотужніших підприємств цього сектора на Південному Сході України. Тут працюють за міжнародними стандартами якості, орієнтуються на клієнта і впроваджують інновації. Про знакові події року, який минає, та вектори роботи фабрики НОВОМУ журналу розповів голова правління ПрАТ ФФ Віола Олександр Чанчиков.
ПАНЕ ОЛЕКСАНДРЕ, ЯКИМ ДЛЯ ФАРМАЦЕВТИЧНОЇ ФАБРИКИ ВІОЛА СТАВ 2021 РІК?
Гадаю, він став підсумком попередньої тривалої роботи. Уже кілька років ми послідовно втілюємо одну з головних наших ідей – робити препарати зручнішими та доступнішими для кожного. Нам важливо, щоб наші клієнти отримували тільки якісні й ефективні засоби, якими зручно лікуватися. Так, ми почали розробляти нові форми випуску препаратів для дотримання пацієнтом комплаєнсу лікування. І в листопаді запустили виробництво сиропів у стіках – це компактне пакування, яке спрощує користування препаратами. Таку форму випуску мають добре відомі сиропи на основі трав’яних екстрактів, які треба вживати при кашлі: Подорожника сироп, Алтеї кореня, Солодки кореня, Плюща, Пертусин. У грудні ми запустили новий цех виготовлення твердих лікарських форм. Це 6-й цех фабрики, де плануємо випускати таблетки й капсули. Зокрема, засоби на основі рослинних екстрактів, що стануть у пригоді клієнтам, які дотримуються здорового способу життя, віддають перевагу рослинним формам. Окремо плануємо ви- пуск лінійки препаратів у капсулах для веганів.
ВИ ЗГАДУЄТЕ КОМПЛАЄНС ЛІКУВАННЯ. ПОЯСНІТЬ, ЩО ЦЕ?
Це добровільне дотримання пацієнтом визначеного режиму лікування. Тобто людина вчасно приймає ліки, у повній дозі, виконує рекомендації щодо дієти й способу життя, і головне – закінчує лікування. Саме для цього ми зробили дві форми дозування препаратів. Наприклад, сироп від кашлю Пертусин у флаконі 200 мл для лікування вдома і його разова доза – у формі стіка, щоб взяти з собою.
ГАДАЮ, ЦЕ СПРАВДІ ЗРУЧНО – КАПСУЛИ, СТІКИ. ЯК ВИНИКЛА ІДЕЯ?
Із власного досвіду та вивчення міжнародного ринку – наша команда щорічно відвідує найавторитетніші світові фармацевтичні заходи. Певно, кожен стикався зі спокусою покинути лікування, коли вже почуваєшся краще і не хочеш носитися з цілою аптечкою. А стік можна взяти з собою до офісу, в подорож, навіть дитині в школу, тобто – підтримувати курс прийому в потрібний час, і, зрештою, одужати. Тож це зручне рішення для активних людей, які хочуть бути здоровими.
РОЗКАЖІТЬ, БУДЬ ЛАСКА, ЯК ВДАЛОСЯ ДОСЯГТИ СЬОГОДНІШНЬОГО РІВНЯ ЯКОСТІ?
Для нас якість – це турбота про здоров’я клієнта. А якість і здоров’я клієнта – основне в нашій стратегії. Спершу ми мали одну лабораторію – фізико-хімічну, яку постійно модернізували. Та всі інші аналізи, яких вимагає Державна фармакопея України й наші методи контролю якості, проводили в сторонніх лабораторіях
за контрактом. Це спонукало нас інвестувати в свою мікробіологічну лабораторію – тепер уже всі необхідні аналізи робимо самі. Їх багато: від вхідної перевірки зразка та всієї партії сировини до аналізу напівпродукту та кінцевого продукту. Лабораторії відділу контролю якості атестовані Держлікслужбою України, а за їхніми підсумками Департамент якості надає сертифікати якості на сировину та готову продукцію. У нас уже багато років функціонує сертифікована інтегрована система управління якістю відповідно до міжнародних стандартів ISO 9001, ISO 13485 та ISO 22000 (HACCP). Наші клієнти завжди можуть бути впевнені в стабільно високому рівні якості наших препаратів.
КІЛЬКА РОКІВ ТОМУ ВИ ОЧОЛИЛИ ПРАВЛІННЯ ВІОЛИ. ЯК ЗВАЖИЛИСЯ НА ЦЕЙ КРОК, ЧИ БУЛИ СУМНІВИ?
Був вибір, але не сумніви. Ще перебуваючи на посаді фінансового директора холдингу, я став переможцем у номінації Найкращий фінансовий проект-2018 року за версією видання Strategic Business Review. Це була та мить, коли я збагнув, що досяг вершини як фінансовий директор і хочу рухатися далі. Насправді, думки матеріальні, бо саме тоді з’явилася пропозиція очолити Віолу. То був виклик, який я вирішив прийняти. Вплинув і фактор результативної співпраці з командою топменеджерів Віоли та їхня підтримка, і досвід взаємодії з іншими, окрім фінансових, функціями в бізнесі. Ще 2010 року я скінчив навчання в MBA. І це дало розуміння, наскільки більше функцій у бізнесі має охоплювати керівник: враховувати закони макроекономіки, стратегічного маркетингу, інструменти управління й розвитку персоналу, організаційної поведінки, лідерства, права, правил управління проєктами, менеджменту.
ВІОЛА СЬОГОДНІ – ЦЕ…?
Віола – це вже 6 виробничих цехів: рідких лікарських засобів (настойки, сиропи, розчини); фасування; лікарської рослинної сировини (рослинні збори та фіточаї); м’яких лікарських засобів (мазі, гелі); виробів медичного призначення та цех твердих лікарських засобів. Це атестовані лабораторії, ліцензовані склади сировини й готової продукції. Також – висококваліфіковані професіонали в галузі створення, виробництва й контролю якості препаратів, зокрема – доктор фармацевтичних наук, кандидат фармнаук. Ми постійно співпрацюємо з багатьма відомими науковцями України.
І це понад 200 найменувань продукції власної ТМ, яка має попит серед клієнтів по всій Україні, та продукти під ТМ аптечних мереж. За 3 роки фабрика зросла з 280 до понад 400 працівників. Ми, як і весь сучасний бізнес, тяжіємо до автоматизації, проте розуміємо, що є ті особливі виробничі процеси, в яких без людини не обійтися. До того ж, це – робочі місця запоріжців і чималі суми податків до бюджету області й Пенсійного фонду. Що, ясна річ, працює на регіон і державу загалом.