М’язовий біль, який майже кожен відчуває після інтенсивних або незнайомих вправ часто досягаючий піку через день або два, відомий під назвою синдром відстроченого м’язового болю (англ. Delayed onset muscle soreness, DOMS), розмовний термін – кріпатура.
Неприємні відчуття у м’язах починаються після невеликої затримки, часто після сну, а потім продовжується від 24 до 72 годин. Кріпатура після тренування, може вплинути на будь-кого, незалежно від рівня фізичної підготовки. Легкий біль – це частий результат фізичної активності, яка викликає навантаження на м’язову тканину понад ту, до якої ми звикли.
DOMS?
Але як далеко можливо вийти за межі своєї зони комфорту при тренуваннях, перш ніж виникне DOMS? Здається, це залежить від багатьох невідомих чинників. Але дещо на сьогодні відомо:
- Ексцентричні скорочення викликають DOMS набагато швидше, ніж концентричні скорочення м’язів.
- Ймовірний фактор – генетика. Хоча це універсальний досвід, чутливість і інтенсивність кріпатури значно варіюють серед людей.
- Зневоднення посилює DOMS.
Точна причина DOMS невідома. Помилково вважають, що DOMS викликається накопиченням молочної кислоти, але молочна кислота не бере участі в цьому процесі. Біль у м’язах – частина процесу адаптації, який призводить до підвищення витривалості і сили в міру відновлення і нарощування м’язів. Цей біль минає по мірі того, як м’язи звикнуть до нових фізичних навантажень.
Отже, що можливо зробити, щоб полегшити біль?
Оскільки ми до сих пір не знаємо, що викликає DOMS, не дивно, що 100% ефективних ліків не існує, але деякі засоби, такі як лід, відпочинок, протизапальні препарати, масаж, тепло і стрейтчинг будуть корисні в процесі відновлення. Нестероїдні протизапальні засоби, НПЗЗ (наприклад, диклофенак) зменшують біль, викликаний DOMS. НПЗЗ, як і інші засоби, не впливають на м’язову слабкість, не запобігають DOMS та не скорочують час відновлення.
Огляд 41 відповідної наукової статті 2017 року, привів до висновку, що нестероїдні протизапальні засоби можуть викликати «невелике або середнє» зниження різних ознак травми в короткостроковій перспективі в порівнянні з одужанням без НПЗЗ. Для місцевого застосування доступні різні концентрації диклофенаку. Локальне застосування НПЗЗ призводить до більш високих концентрацій в прилеглій тканині і скелетних м’язах, ніж пероральні препарати та демонструє 5-17-кратне зниження системної абсорбції препарату для місцевого застосування. Окрім того, гелі володіють охолоджуючим ефектом, тому їх можна застосовувати відразу після тренування.
При всьому величезному спектрі спортивних мазей і гелів їх дія заснована на досить невеликій кількості активних речовин у їх складі: ментол, камфора, метилсаліцилат, капсаїцин, місцеві анастетики.
- Диклофенак гель 1% та 5% допоможе зменшити біль при кріпатурі.
- Мазь Бом-бенге містить ментол та метилсаліцилат, застосовується як знеболюючий засіб при м’язових болях, а також для зняття втоми після спортивного тренування.
- Гевкамен мазь завдяки ментолу та камфорі чинить відволікаючу, болезаспокійливу та охолоджуючу дію на м’язи.
- Меновазин комбінований засіб, що містить місцеві анастетики, допомагає подолати больові відчуття.
- Камфорний спирт та олія при нанесенні на хворобливий м’яз проявляють відновну, регенераційну та протизапальну активність, камфора розширює судини, знімає набряки, знеболює і охолоджує.
- Перцю стручкового настойка містить капсаїцин. Дія капсаїцину носить відволікаючий характер, препарати на основі капсаїцину застосовуються в спорті для полегшення болю в м’язах і суглобах після тренування і при пошкодженнях. Капсаїцин викликає відчуття тепла і прилив крові до місця пошкодження, що прискорює відновлення і загоєння тканин.
- Троксевенол зменшує набряк і гематоми. Індометацин у складі гелю Троксевенол ефективно знеболює.
Не припиняйте фізичну активність через кріпатуру! DOMS – це тип м’язової підготовки, який означає, що ваші м’язи адаптуються до нової активності. Наступного разу, коли ви виконаєте ту саму дію або вправу з тією ж інтенсивністю, пошкодження м’язової тканини буде меншим і одужання буде швидшим.