Життя сучасної людини перенасичене стресовими ситуаціями, а розлади нервової системи в майбутньому часто стають джерелом інших захворювань. Страждає серцево-судинна система, порушується сон. Все це закінчується хронічним безсонням, гіпертонією, мігренню, депресією і так далі. Підтримати свою нервову систему за допомогою ліків цілком можливо. Адже існують різні трави, які надають заспокійливу, розслаблюючу дію. І найголовніше: вони не мають побічних ефектів, не викликають звикання, а деякі трави можна давати для заспокоєння малюкам.
Види рослин, що діють на нервову систему
Умовно все седативні трави для нервів діляться на стимулюючі центральну нервову систему і ті, що пригнічують. В даній статті описані останні, а вони, в свою чергу, діляться на: снодійні і седативні засоби, анксіолітики (знижують тривожність, страх, напругу, мають антидепресантні властивості і помірну снодійну активність).
Лікарські рослини з седативним ефектом
Лікарські трави, що володіють седативним ефектом, допомагають придушити процес збудження. Найвідомішою рослиною цієї категорії можна назвати валеріану, екстракт якої продається в будь-якій аптеці.
Валеріана


Заспокійливо діє на нервову систему, а також знижує збудження, нормалізує роботу серця, розслаблює стінки судин (за рахунок цього знижується артеріальний тиск). Такий ефект досягається за рахунок поєднання ефірного масла і валеопотріатів, що містяться в рослинній сировині. Трава найкраще підходить для лікування мігрені, безсоння, істерії, хронічних розладів центральної нервової системи, стресів, спазмів. Діє щадливо. З обережністю слід вживати алергікам, так як ефірне масло, що входить до складу, може спровокувати алергічну реакцію.
Мелісса


Екстракт меліси має спазмолітичну, болезаспокійливу дію, а також судинорозширювальну (розширює просвіт судин), знижуючи артеріальний тиск. Для лікування в основному використовуються відвари і чаї. Мелісса входить до складу рослинних препаратів для лікування різних захворювань серцево-судинної системи, нервової системи і проблем шлунково-кишкового тракту. Можна поєднувати зі зборами заспокійливих трав на основі м’яти перцевої, лаванди, валеріани.
Пустирник


За своїми лікувальними властивостями ця трава схожа з валеріаною. Також вона надає гальмівну дію при порушенні центральної нервової системи. Покращує сон, «розтягуючи» його повільну фазу, але без снодійного ефекту. Примітка: існує 2 фази сну – повільний і швидкий сон. Для нормального функціонування систем організму важливі обидві фази, але вважається, що фаза повільного сну має значну місію відновлення організму. Тому рекомендується приймати цю траву за півгодини-годину до потрібного часу сну. Може використовуватися для лікування стресів, хронічних розладів нервової системи, істерії, безсоння.
Домашні седативні засоби
У домашніх умовах з седативних трав можна приготувати такі настої:
- При нервових захворюваннях прекрасно допомагає настій коренів валеріани. Для його приготування 1 ст.л. трави меліси залити 200 мл гарячої кип’яченої води, а потім настояти на водяній бані протягом 15 хвилин. Проціджений відвар в теплому вигляді, дорослим слід приймати третину склянки через 15-20 хвилин до їжі тричі на день.
- При безсонні і порушеннях сну добре допомагає настій меліси. Потрібно взяти 3 чайні ложки сухої трави, залити склянкою окропу. Настоявати протягом 30 хвилин. Пити ледь теплими маленькими ковтками прямо на ніч.
- Комплексну заспокійливу дію на організм надають фітованни. Вони допомагають не тільки налагодити роботу нервової системи, але і домогтися швидкого седативного ефекту (так як флавоноїди проникають в шкіру разом з диханням). Найпростіший рецепт: взяти по 2 столові ложки трави шавлії, ромашки, меліси і м’яти перцевої. Залити все це 2 л окропу і настояти 1-1,5 години. А потім проціджений відвар вилити у ванну. Приймати її рекомендується близько 15-20 хвилин.
Трави для заспокоєння малюка
Для дітей також можна використовувати заспокійливі трави. Але тут важливо підбирати тільки ті збори, які не матимуть негативного ефекту, крім того, необхідно ретельно дотримуватися дозування. Але саме фітотерапія є оптимальним варіантом для заспокоєння малюка і поліпшення його сну.
Заспокійливі рослини, які можна використовувати для дітей
Малюкам в основному призначають чаї з ромашкою, фенхелем, м’ятою для нервової системи. За рекомендацією EMA/HMPC/337066/2011: «Застосування дітям до 4 років не рекомендується», дітям від 4 років ще можна включати в раціон чай з липи, з 12 років – чаї та настої на основі валеріани. Ось тільки рослини в готовому до вживання вигляді слід купувати в аптеках. Такі трави, при дотриманні цих рекомендацій, абсолютно безпечні, при цьому допомагаючи уникнути багатьох проблем з роботою центральної нервової системи дитини в майбутньому (зокрема, гіперактивності).


Способи застосування трави для дітей: ванночки і чаї
У вигляді фітован трави для малюків можна використовувати прямо з народження, буквально відразу після виписки з пологового будинку. До речі, це позитивно позначається на стані їх шкіри. Можна взяти по 0,5 чайної ложки валеріани, пустирника і меліси, залити все це склянкою окропу і настояти протягом 30-45 хвилин. Далі додаємо в ванночку для купання малюка. Фітованну рекомендується приймати не більше 10 хвилин.
А з чаїв найкраще підійде відвар ромашки. 3 столові ложки квіток помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудіть при кімнатній температурі 45 хвилин, процідіть, решту відіжміть до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл.
Застосовувати в теплому вигляді 3 рази на день після їжі: дорослим і дітям від 14 років – по 1/3 склянки, дітям у віці 12-14 років – 1/4 склянки, віком 7-12 років – 2 столові ложки, 3-7 років – по 1 столовій ложці, по 1 столовій ложці у віці 1-3 років, по 1 десертній ложці у віці 6 місяців – 1 року – 1/2-1 чайна ложка.
Трави для чоловіків
Дія седативних і снодійних трав не залежить від статі, але люди рекомендують ромашку, пустирник, материнку, м’яту як заспокійливі трави для чоловіків. Чому саме вони? Тому що вони діють більше через нормалізацію роботи серцево-судинної системи, насичуючи мозок киснем.


Трави для жінок
У народі кажуть, що саме жінкам краще підійдуть такі трави: валеріана, меліса, м’ята перцева, шавлія, але це твердження не підкріплено доказовою базою.
Лікарські рослини з тонізуючою дією
Такі трави в основному підсилюють природний захист нервової системи. Вони сприяють підвищенню стійкості до стресів, депресивних станів. Практика показує, що вони ще нівелюють залежність від погодних умов. Серед таких трав найчастіше використовують женьшень, елеутерокок.
Женьшень


Загальнозміцнюючу дію цієї трави обумовлено концентрацією вітамінів, що містяться в екстракті рослини. Вона найкраще підходить для застосування, коли потрібно підвищити ефективність, після перевтоми. Також чай на основі женьшеню підвищує чутливість зору, слуху, що позитивно позначається на уважності.
Елеутерокока


До складу цієї трави для нервової системи входять елеутерозиди, що й обумовлює тонізуючу дію. Зокрема, підвищується розумова, фізична працездатність, зменшуються прояви стресу. Його дозволяється застосовувати при неврастенії, гіпотонії (зниженому артеріальному тиску).
Застосування адаптогенних рослин
Як правило, рослини-адаптогени використовують за кілька годин до планованої розумової або фізичної роботи, але не вночі. При цьому оптимальне дозування повинен підбирати лікар. У більшості випадків використовується саме настоянка у вигляді крапель. Женьшень приймають по 15-25 крапель 3 рази на день до їжі. А елеутерококу – по 25-30 крапель до їжі (також 3 рази на день).
В цілому заспокійливі трави є прекрасною альтернативою антидепресантів і транквілізаторів. А головне – безпечний, без ефекту звикання і необхідності в подальшому збільшувати початкову дозу.
Посилання:
- Громадська трав’яна монографія про Melissa officinalis L., folium. EMA/HMPC/196745/2012.
- E/S/C/O/P Монографія: Науковий фундамент літературної спільноти.
- МОНОГРАФІЯ ВООЗ для вібраних лікарів Лікарського Росліна.
- Громадська трав’яна монографія про Chamaemelum nobile (L.) All., flos. EMA/HMPC/560734/2010
- Звіт про оцінку елеутерококу senticosus (Rupr.et Максим.) Максим., радікс. EMA/HMPC/680615/2013
Автор: Наталія Кандибей, кандидат фармацевтичних наук, директор з якості фармацевтичної фабрики «Віола»