Важливість здоров’я печінки
Печінка є одним з найважливіших і багатозадачних органів в нашому організмі. Він відіграє ключову роль у багатьох функціях організму:
Детоксикація: печінка бере активну участь в процесі очищення організму від токсинів. Він перетворює і нейтралізує багато шкідливих речовин, які ми отримуємо з їжі, повітря, ліків і т. Д.
Метаболізм: печінка відіграє важливу роль у метаболізмі білків, жирів і вуглеводів, перетворюючи їх в енергію, необхідну для функціонування організму.
Вироблення біологічно активних речовин: печінка виробляє безліч важливих речовин, серед яких білки крові, жовч (необхідна для перетравлення жирів), фактори згортання крові і багато інших.
Участь в імунній системі: печінка бере участь в процесах імунного захисту, фільтруючи кров від патогенних мікроорганізмів.
Важливість догляду за печінкою
Догляд за печінкою важливий для підтримки загального здоров’я і гарного самопочуття:
- Профілактика захворювань: Правильний догляд за печінкою допомагає запобігти розвитку багатьох захворювань.
- Підтримка здоров’я організму: Оскільки печінка відіграє важливу роль у багатьох процесах, турбота про здоров’я печінки сприяє загальному здоров’ю організму.
- Тривалість життя: Здорова печінка може поліпшити якість і тривалість життя, запобігаючи розвитку серйозних захворювань.
Догляд за печінкою включає в себе здоровий спосіб життя, правильне харчування, помірні фізичні навантаження, відмова від шкідливих звичок (алкоголь, тютюн), а також регулярні медичні огляди для раннього виявлення можливих проблем.
Що таке розторопша?


Розторопша плямиста – цінна рослина, що володіє унікальними властивостями, які благотворно впливають на роботу печінки.
Розторопша містить велику кількість корисних речовин, які допоможуть в очищенні і підтримці здоров’я організму. Активними інгредієнтами розторопші є група рослинних сполук, відомих під загальною назвою силімарини.
Нижче наведені деякі його корисні властивості:
- Захист печінки: Розторопша є однією з найвідоміших рослин, яка допомагає захистити і відновити печінку. Дослідження показали поліпшення функції печінки у людей із захворюваннями печінки, які приймали добавки розторопші, припускаючи, що це може допомогти зменшити запалення і пошкодження печінки.
- Детоксикація: розторопша допомагає виводити токсини з організму, підтримуючи функцію печінки і покращуючи обмінні процеси. Розторопша плямиста також використовується для захисту печінки від токсинів, таких як аматоксин, який виробляється грибком поганки і смертельно небезпечний при попаданні в організм.
- Підтримка травлення: Може поліпшити травлення, сприяючи виробленню жовчі, що допомагає у перетравленні жирів.
- Антиоксидантні ефекти: силімарин в розторопші має потужний антиоксидантний ефект, який допомагає захистити організм від вільних радикалів. Хоча необхідні додаткові дослідження, є докази того, що розторопша зменшує пошкодження печінки, викликане вільними радикалами, які утворюються, коли печінка метаболізує токсичні речовини.
- Підтримка імунної системи: Може зміцнити імунну систему за рахунок підвищення опірності організму до різних інфекцій.
Біохімічний склад розторопші плямистої
Здатність розторопші впливати на роботу печінки обумовлена її багатим біохімічним складом. У ньому міститься силімарин, комплекс флавонолігнанов, який має потужну антиоксидантну і протизапальну дію. Розторопша плямиста також містить поліненасичені жирні кислоти, амінокислоти, мінерали і вітаміни групи В, які необхідні для нормальної роботи печінки.
Історія застосування розторопші для печінки
Розторопша століттями використовується в народній медицині для лікування самих різних захворювань, в тому числі і проблем з печінкою. Його переваги та унікальні властивості відомі з давніх часів.
Лікувальні властивості розторопші відомі з давніх часів, коли її використовували для лікування захворювань печінки і жовчного міхура, а також при різних отруєннях, включаючи укуси змій і комах, грибів і алкоголю. Першим, хто описав корисні властивості рослини, був Теофраст. Пізніше (I століття нашої ери) про них згадують грецький лікар Діоскорид і Пліній Старший, які вважали цю рослину «відмінним засобом для дренування жовчі».
Про застосування розторопші як ліків систематично згадують багато видатних вчених Середньовіччя і пізніше.
Однак справжній науковий прорив у вивченні лікувальних властивостей розторопші при захворюваннях печінки стався порівняно недавно – в середині минулого століття, коли почалися наукові дослідження розторопші. Особливо цінним виявився силімарин (основні біологічно активні речовини плодів розторопші – флавонолігнани, відомі в сукупності як силімарин, основні компоненти цього комплексу – силібін, або силібінін). Ця речовина має потужну антиоксидантну і протизапальну дію, сприяє відновленню клітин печінки і захищає їх від шкідливого впливу токсинів і вільних радикалів.
Сьогодні розторопша широко використовується в традиційній і додатковій медицині для підтримки здоров’я печінки, і її можна знайти у вигляді чаю, капсул, порошку або екстракту.


Механізм дії розторопші плямистої на печінку
Силімарин має кілька механізмів дії. По-перше, він підсилює стабільність клітинних мембран клітин печінки, перешкоджаючи проникненню в них токсинів. По-друге, стимулює регенерацію печінки, прискорюючи процес оновлення клітин. І, нарешті, він має антиоксидантну дію, захищаючи печінку від вільних радикалів, які можуть завдати шкоди печінці.
Показання до застосування розторопші плямистої
Розторопша зазвичай рекомендується при таких станах і захворюваннях:
- Гепатит і цироз печінки, індукований алкоголем, наркотиками або токсинами (підтверджено клінічними дослідженнями).
- Представлена в фармакопеях і системах народної медицини – диспепсія (порушення нормальної діяльності шлунка і кишечника), камені в жовчному міхурі.
- Описаними в народній медицині, але не підтвердженими експериментальними або клінічними дослідженнями, є аменорея, запори, цукровий діабет, сінна лихоманка, маткові кровотечі, варикозне розширення вен.
Симптоми і ознаки, що вказують на необхідність приймання розторопші плямистої
Важливо пам’ятати, що багато проблем з печінкою на початкових стадіях можуть протікати без явних симптомів. Однак існують певні ознаки і симптоми, які можуть вказувати на проблеми з печінкою і, відповідно, потенційну потребу в розторопші:
- Швидка стомлюваність і слабкість.
- Втрата апетиту.
- Темний колір сечі.
- Дискомфорт в правому верхньому квадранті живота.
- Жовтушність шкірних покривів і склер.
- Знебарвлені випорожнення.
- Набряк.
Якщо у вас є будь-який з цих симптомів, обов’язково зверніться до лікаря. Не забувайте, що самолікування може бути небезпечним, і важливо отримати професійну медичну консультацію перед початком розторопші або будь-якої іншої харчової добавки.
Важливо розуміти, що розторопша є підтримуючим засобом і не може замінити комплексне медикаментозне лікування. Він може бути корисний як доповнення до основного лікування, але ви завжди повинні проконсультуватися з лікарем перед його використанням, особливо якщо у вас є хронічне захворювання або ви приймаєте інші ліки.
Як застосовувати розторопшу для печінки
Розторопша плямиста застосовується в різних формах: масло, віджате з насіння, шрот, спиртові і водні екстракти, трав’яний чай на основі плодів розторопші, сироп розторопші. Дозування і тривалість лікування визначаються індивідуально, але важливо пам’ятати, що ефективність розторопші проявляється при тривалому застосуванні.
Наприклад, плоди розторопші рекомендуються дорослим людям. 1 чайну ложку плодів заливають 1 склянкою окропу, настоюють 10-20 хвилин і проціджують. Приймати теплими, маленькими ковтками, по 1 склянці 3 рази на день: вранці натщесерце, в обід за 30 хвилин до їжі і на ніч перед сном.
Борошно розторопші плямистої можна використовувати для приготування настоянки. Для цього 1 чайну ложку шроту заливають 100 мл окропу і дають настоятися 30 хвилин. Пити по 1 столовій ложці за 20 хвилин до їди 1 раз в день протягом 14 днів.
капсули Віохелс Розторопша форте дорослим рекомендується вживати по 1 капсулі 3 рази на день під час їжі, запиваючи склянкою води. Курс прийому – 1 місяць.
Побічні ефекти і протипоказання
Незважаючи на корисні властивості, розторопша плямиста може викликати побічні ефекти. При перших ознаках нездужання припинити вживання рослини і звернутися до лікаря.
Розторопша плямиста протипоказана дітям, в період вагітності та лактації, а також при індивідуальній непереносимості.
Висновок
Розторопша плямиста є цінним джерелом активних речовин, здатних підтримати функціонування печінки і допомогти їй впоратися з токсичним навантаженням. Його використання повинно бути регулярним і тривалим для досягнення найкращих результатів.
Питання, що часто ставляться
Розторопша плямиста як приймати?
Дозування розторопші плямистої може змінюватися в залежності від форми препарату і мети прийому. Зазвичай його приймають всередину перед їжею. Важливо завжди слідувати інструкції по застосуванню і не перевищувати рекомендовану дозу.
Яку розторопшу найкраще приймати?
Розторопша плямиста випускається в різних формах: капсули, таблетки, порошок насіння, чай, настоянки і екстракти. Вибір форми залежить від ваших уподобань і мети надходження. Важливо купувати продукцію у надійних виробників, щоб гарантувати якість продукту.
Як довго приймати розторопшу?
Час прийому розторопшіплямистої може змінюватися в залежності від мети прийому та індивідуальних особливостей організму. Зазвичай курс прийому становить від декількох тижнів до декількох місяців. Тривалість прийому та перерви між курсами слід обговорити з лікарем (лікарем).
Література:
- Ward J, Kapadia K, Brush E, Salhanick SD. Отруєння аматоксинами: звіти про випадки та огляд сучасних методів лікування. J Emerg Med. 2013 січ;44(1):116-21. DOI: 10.1016/J.jemermed.2012.02.020. Epub 2012 1 травня. PMID: 22555054.
- Abenavoli L, Capasso R, Milic N, Capasso F. Розторопша плямиста при захворюваннях печінки: минуле, сьогодення, майбутнє. Phytother Res. 2010 жов;24(10):1423-32. DOI: 10.1002/ptr.3207. PMID: 20564545.
- Федеріко А, Далліо М, Логерсіо С. Силімарин / Силібін і хронічне захворювання печінки: багаторічний шлюб. Молекул. 24 січ 2017;22(2):191. DOI: 10.3390/молекули22020191. PMID: 28125040; PMCID: PMC6155865.
- Ferenci P, Dragosics B, Dittrich H, Frank H, Benda L, Lochs H, Meryn S, Base W, Schneider B. Рандомізоване контрольоване дослідження лікування силімарином у пацієнтів з цирозом печінки. J Гепатол. 1989 липня;9(1):105-13. DOI: 10.1016/0168-8278(89)90083-4. PMID: 2671116.
- Аллер R, Ізаола O, Гомес S, Тафур C, Гонсалес G, Берроа E, Мора N, Гонсалес JM, де Луїс DA. Вплив силімарину плюс вітаміну Е у пацієнтів з неалкогольною жировою хворобою печінки. Рандомізоване клінічне пілотне дослідження. Eur Rev Med Pharmacol Sci. 2015 серп;19(16):3118-24. PMID: 26367736.
Автор: Наталія Кандибей, кандидат фармацевтичних наук, директор з якості фармацевтичної фабрики «Віола»