ТОП противірусних, протизапальних і протимікробних трав

Трави здавна використовуються в медицині для лікування різних захворювань, в тому числі вірусного і запального. У цій статті ми розглянемо ТОП трав, які мають противірусні та протизапальні властивості.

ТОП-19 противірусних, протизапальних і протимікробних трав

Орегано

Орегано

Материнка – це трав’яниста рослина сімейства Lamiaceae, яка відома своїми противірусними та протизапальними властивостями. Материнка містить безліч корисних компонентів, серед яких карвакрол, тимол і розмаринова кислота, які можуть допомогти боротися з різними вірусами і запальними процесами.

Карвакрол, знайдений в материнці, є потужним антимікробним агентом і може допомогти боротися з бактеріальними, грибковими та вірусними інфекціями. Масло орегано і карвакрол проявляють противірусну активність відносно вірусу простого герпесу 1 типу, ротавірусу, який є частою причиною діареї у немовлят і дітей, і респіраторно-синцитіального вірусу, що викликає респіраторні інфекції.

Тимол є ще одним потужним протимікробним засобом, який може допомогти боротися з різними хворобами, включаючи грип та застуду. Це також може допомогти поліпшити функцію дихальної системи і полегшити кашель.

Розмаринова кислота є відмінним протизапальним засобом, здатним допомогти боротися із запаленнями в організмі і поліпшити загальне самопочуття.

Орегано можна вживати у вигляді чаю, ефірного масла або додавати в різні страви для посилення смаку і аромату.

Як вживати орегано (рецепт)

Інгредієнти:

 • 1 столова ложка сушеної материнки (або 2 столові ложки свіжої)
 • 250 мл окропу,

Підготовка:

 1. Візьміть сушену або свіжу орегано і помістіть в чашку або кухоль.
 2. Залийте материнку окропом і дайте настоятися під кришкою 15-20 хвилин.
 3. Процідіть настоянку через сито або марлю, щоб видалити залишки трави.
 4. Готову настоянку можна вживати по 1/4 склянки 3-4 рази на день до їди.

Василь

Василь

Базилік – рослина, яка відома своїми лікувальними властивостями. Базилік містить безліч корисних компонентів, включаючи евгенол, ліналол і бета-каротин, які мають антибактеріальні, протизапальні, протигрибкові та противірусні властивості. Багато видів базиліка можуть боротися з деякими вірусними інфекціями: вірусом герпесу, гепатитом В і ентеровірусом. У дослідженні на 24 здорових добровольцях вживання 300 мг екстракту базиліка значно підвищило рівень імунних клітин, які допомагають захистити організм від вірусних інфекцій.

Спосіб застосування базиліка (рецепт)

Інгредієнти:

 • 1 столова ложка сушеного базиліка (або 2 столові ложки свіжого)
 • 250 мл окропу,

Підготовка:

 1. Візьміть сушений або свіжий базилік і покладіть його в чашку або кухоль.
 2. Залийте базилік окропом і дайте настоятися під кришкою 15-20 хвилин.
 3. Процідіть відвар через сито або марлю, щоб видалити залишки трави.
 4. Готовий відвар можна вживати по 1/4 склянки 3-4 рази на день до їди.

Фенхель

фенхель

Фенхель – трав’яниста рослина сімейства зонтичних, яке має лікувальні ефекти, такі як противірусні та протизапальні. Фенхель містить безліч корисних компонентів, включаючи ефірні масла, антиоксиданти і вітаміни, які можуть допомогти боротися з різними вірусами і запальними процесами. Дослідження в пробірці показало, що екстракт фенхеля має сильну противірусну дію проти вірусів герпесу і парагрипу.

Антиоксиданти, також містяться в фенхелі, можуть допомогти захистити організм від шкідливих вільних радикалів. Вони також допомагають знизити рівень запалення в організмі і поліпшити загальний стан здоров’я.

Вітаміни, в тому числі вітаміни А і С, зміцнюють імунітет.

Фенхель можна вживати у вигляді чаю, додавати в супи і салати, а також використовувати як пряність при приготуванні різних страв.

Спосіб застосування фенхеля (рецепт)

Інгредієнти:

 • 1 чайну ложку насіння кропу
 • 250 мл води,

Підготовка:

 1. Візьміть насіння кропу і ретельно розітріть їх у ступці, щоб підкреслити смак і активні інгредієнти.
 2. У каструлі доведіть воду до кипіння.
 3. Додайте подрібнене насіння кропу в киплячу воду, потім зменшіть вогонь і варіть на повільному вогні 10-15 хвилин.
 4. Зніміть каструлю з вогню і дайте відвару настоятися під кришкою 10 хвилин.
 5. Процідіть відвар через сито або марлю, щоб видалити залишки насіння.
 6. Готовий відвар можна вживати по 1/4 склянки 3-4 рази на день до їди.

Мелісса

Мелісса відома своїми противірусними і протизапальними властивостями. Меліса містить безліч корисних компонентів, серед яких ефірні масла, флавоноїди і розмаринова кислота, які можуть допомогти боротися з різними вірусами і запальними процесами.

Ефірна олія меліси є потужним протимікробним і протизапальним засобом.

Флавоноїди мають антиоксидантні властивості і можуть допомогти зміцнити імунну систему. Також вони допоможуть знизити рівень запалення в організмі. У дослідженні в пробірці екстракт листя меліси проявляв потужну противірусну активність проти респіраторно-синцитіального вірусу і значно знижував рівень запальних сполук.

Як використовувати мелісу (рецепт)

Мелісу можна приготувати у вигляді чаю. Для цього беруть 1-2 чайні ложки сухої меліси або свіжого листя, заливають 200-250 мл окропу і настоюють 10-15 хвилин. Потім процідіть настій і його можна вживати гарячим або холодним протягом дня. Можна додати мед або лимон для поліпшення смаку і посилення протизапального ефекту.

Мудрець

Шавлія – трав’яниста рослина з сімейства глухокропивних. Шавлія містить безліч корисних речовин, таких як дубильні речовини, флавоноїди, ефірні масла та ін. Ці речовини мають протимікробні, протизапальні та антиоксидантні властивості. Противірусні властивості шавлії в основному приписують двом дітерпеноїдів, виявленим в листі і стеблі рослини. Дослідження з пробірки показують, що ця трава може боротися з вірусом імунодефіциту людини 1 типу (ВІЛ-1), який може привести до СНІДу. Також було показано, що шавлія активний проти вірусу простого герпесу 1 типу та везикуловірусу Індіани, який заражає сільськогосподарських тварин, таких як коні, корови та свині.

Шавлія може допомогти боротися з інфекціями верхніх дихальних шляхів, такими як застуда та грип, завдяки своїм противірусним властивостям. Це пояснюється тим, що шавлія містить речовини, здатні зупинити ріст вірусів і вбити їх. Шавлія також може допомогти зменшити запалення в горлі і поліпшити дихання.

Як використовувати листя шавлії (рецепт)

1 столову ложку листя шавлії помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудіть при кімнатній температурі 45 хвилин, процідіть, решта відіжміть до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл.

М’ята

М’ята – ароматна трав’яниста рослина сімейства Lamiaceae, яка містить безліч корисних компонентів, таких як ментол, терпени і флавоноїди, які можуть допомогти боротися з різними вірусами і запальними процесами.

Ментол, що міститься в м’яті, є потужним протимікробним і протизапальним засобом, здатним боротися з бактеріальними та вірусними інфекціями, а також знімати запальні процеси в організмі, сприяти поліпшенню роботи дихальної та травної систем.

Терпени, також містяться в м’яті, є ще одним класом потужних протимікробних препаратів. При дослідженні віруліцидної дії м’яти було доведено, що ефірна олія може надавати пряму віруліцидну дію на вірус простого герпесу, включаючи стійкий до ацикловіру штам.

Як використовувати листя м’яти перцевої (рецепт)

1 столову ложку листя м’яти перцевої помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудіть при кімнатній температурі 45 хвилин, процідіть, решта відіжміть до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл.

Приймати в теплому вигляді 2-3 рази на день за 15 хвилин до їди: дорослим і дітям від 14 років – по 1/2-1/3 склянки, дітям у віці 12-14 років – 1/4 склянки, 7-12 років – по 2 столові ложки, 3-7 років – по 1 столовій ложці. Перед застосуванням настій збовтувати.

Розмарин

Розмарин містить багато корисних речовин, включаючи олеанолову кислоту. Олеанолова кислота продемонструвала противірусну активність проти вірусів герпесу, ВІЛ, грипу та гепатиту в дослідженнях на тваринах і в пробірках. Крім того, екстракт розмарину продемонстрував противірусну дію проти вірусів герпесу і гепатиту А, який вражає печінку.

Як вживати розмарин (рецепт)

Інгредієнти:

 • 1 столова ложка сушеного розмарину (або 2 столові ложки свіжого)
 • 250 мл окропу,

Підготовка:

 1. Візьміть сушений або свіжий розмарин і помістіть в чашку або кухоль.
 2. Залийте розмарин окропом і дайте настоятися під кришкою 15-20 хвилин.
 3. Процідіть настій через сито або марлю, щоб видалити залишки трави.
 4. Готовий настій можна вживати по 1/4 склянки 3-4 рази на день до їди.

Ехінацея

Ехінацея є однією з найвідоміших трав для підтримки імунної системи і боротьби з вірусами і запаленнями. Ця трава містить безліч активних компонентів, включаючи полісахариди, алкіламіди і флавоноїди, які здатні зміцнювати імунітет і боротися з різними захворюваннями.

Одним з найбільш вивчених властивостей ехінацеї є її здатність прискорювати процес одужання від застуди, грипу та інших вірусних інфекцій. Така властивість обумовлено наявністю полісахаридів, які здатні зміцнювати імунітет і допомагати боротися з вірусами. Ехінацея також містить алкіламіди, які можуть зменшити запалення і біль, пов’язані із застудою та грипом. Кілька досліджень в пробірках показали, що деякі різновиди ехінацеї, включаючи E. pallida, E. angustifolia і E. purpurea, особливо ефективні в боротьбі з вірусними інфекціями, такими як герпес і грип.

Спосіб застосування настоянки ехінацеї (рецепт)

Для досягнення швидкого ефекту на початку лікування дорослі приймають 40 крапель настоянки ехінацеї, потім ще по 20 крапель протягом 2 годин. Далі приймають препарат по 20 крапель тричі на день. Курс лікування становить не більше 8 тижнів. Дітям з 12 років настоянку слід призначати в розведенні 1: 2 або 1: 3, по 5-10 крапель 2-3 рази на день за 30 хвилин до їди.

Бузина

Бузина – противірусна і протизапальна ягода, яка має довгу історію використання в народній медицині для лікування різних захворювань. У ньому містяться флавоноїди, які мають антиоксидантні та протизапальні властивості, а також ефірні масла, що володіють протимікробними властивостями.

Бузина може бути корисна при лікуванні грипу, застуди та інших респіраторних недуг. Його флавоноїди можуть зменшити запалення в дихальних шляхах і поліпшити функцію легенів. Крім того, бузина здатна зміцнити імунітет і захистити організм від різних інфекцій.

Дослідження на мишах показало, що концентрований сік бузини пригнічує реплікацію вірусу грипу і стимулює реакцію імунної системи. Більш того, огляд 4 досліджень, проведених на 180 людях, показав, що добавки бузини значно зменшують симптоми запалення верхніх дихальних шляхів, викликаного вірусними інфекціями.

Спосіб застосування з квіток чорної бузини (рецепт)

Рекомендується: 1,5 столові ложки квіток бузини помістити в емальований посуд, залити 200 мл (1 склянкою) гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і залишити на киплячій водяній бані на 15 хвилин. Остудіть при кімнатній температурі 45 хвилин, процідіть, решта відіжміть до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл. Приготований водний настій можна зберігати в холодильнику (при температурі 2-8 ° С) не більше 2 діб. Перед прийомом настій збовтати.

Дітям у віці 3-7 років приймають по 2 десертні ложки в теплому вигляді, 7-12 років – по 2 столові ложки, 12-16 років – по 1/3 склянки 3 рази на день після їди. Дорослим і дітям від 16 років приймати в теплому вигляді по 1/2 склянки 3 рази на день або по 2 столові ложки 5-6 разів на день після їди.

Солодки

Солодка відома своїми противірусними і протизапальними властивостями. Корінь солодки містить гліциризин, який може допомогти боротися з різними вірусами, включаючи грип та застуду. Це також може зменшити запалення і зменшити біль.

Крім того, солодка здатна зміцнити імунітет. У ньому містяться фітонциди, здатні захистити організм від шкідливих бактерій і вірусів. Дослідження в пробірках показали, що екстракт кореня солодки ефективний проти ВІЛ, респіраторно-синцитіального вірусу, вірусів герпесу і коронавируса.

Спосіб застосування коренів солодки (рецепт)

Помістити 1 столову ложку коренів солодки в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 30 хвилин. Остудити при кімнатній температурі 10 хвилин, процідити, залишок віджати в проціджений відвар. Доведіть обсяг відвару кип’яченою водою до 200 мл. Приймати в теплому вигляді за 30 хвилин до їди: дорослим і дітям старше 14 років по 1-2 столові ложки 3-4 рази на день, дітям 12-14 років – по 1 столовій ложці 2-3 рази на день, дітям 5-12 років – по 1 десертній ложці 3-4 рази на день, дітям 3-5 років – по 1 десертній ложці 2-3 рази на день, дітям 1-3 років – по 1 чайній ложці 2-3 рази на день. Перед вживанням відвар збовтати.

Астрагал

Астрагал часто використовується в традиційній китайській медицині для зміцнення імунітету і боротьби з різними захворюваннями.

Астрагал містить безліч корисних компонентів, серед яких полісахариди, флавоноїди і сапоніни, які можуть допомогти зміцнити імунітет, боротися з вірусами і запальними процесами.

Полісахариди, що містяться в астрагалі, є потужними імуномодуляторами, здатними сприяти зміцненню імунітету і знизити ризик виникнення різних захворювань. Вони також можуть знизити рівень запалення в організмі.

Сапоніни здатні боротися з бактеріальними, грибковими та вірусними інфекціями, покращують роботу печінки і нирок.

Дослідження в пробірках і на тваринах показують, що астрагал бореться з вірусами герпесу, гепатиту С і пташиного грипу.

Крім того, трава може захистити клітини астроцитів людини, найпоширеніший тип клітин центральної нервової системи, від герпетичної інфекції.

Астрагал можна вживати у вигляді чаю, таблеток або капсул, а також додавати в супи і салати.

Спосіб застосування астрагалу (рецепт)

Інгредієнти:

 • 10-15 г сушеного кореня астрагалу (нарізати невеликими шматочками)
 • 500 мл води,

Підготовка:

 1. Візьміть висушений корінь астрагалу і помістіть його в каструлю.
 2. Додайте в каструлю 500 мл води.
 3. Доведіть суміш до кипіння, потім зменшіть температуру і кип’ятіть на повільному вогні 30-40 хвилин.
 4. Зніміть каструлю з вогню і дайте відвару настоятися під кришкою 10-15 хвилин.
 5. Процідіть відвар через сито або марлю, щоб видалити залишки кореня.
 6. Готовий відвар можна вживати по 1/4 склянки 3-4 рази на день до їди.

Імбир

Імбир – пряність, яка також широко використовується в медицині завдяки своїм противірусним і протизапальним властивостям. Імбир містить гінгерол і шогаол – біологічно активні речовини, які мають потужну антиоксидантну і протизапальну дію.

Гінгерол може поліпшити травну функцію і зменшити запалення, знизити рівень холестерину в крові і зміцнити імунну систему.

Шогаол, який утворюється при нагріванні імбиру, також має потужну протизапальну та антиоксидантну дію. Це може зменшити біль і зменшити запалення, пов’язане з артритом та іншими порушеннями опорно-рухового апарату.

Імбир має гарну противірусну активність. Імбирні речовини – гінгерол і цингерон блокують реплікацію вірусу і перешкоджають проникненню в клітини вірусів грипу H1N1 (свинячого грипу А).

Імбир можна вживати у вигляді чаю, додавати в супи, соуси і салати.

Як вживати імбир (рецепт)

Імбирний чай

Інгредієнти:

 • 1 чайна ложка свіжонатертого імбиру або 1/2 чайної ложки сушеного імбиру
 • 250 мл води,
 • 1 столова ложка меду (необов’язково)
 • 1/2 лимона (необов’язково)

Підготовка:

 1. У каструлі доведіть воду до кипіння.
 2. У киплячу воду додати свіжонатертий або сушений імбир.
 3. Зменшіть вогонь і кип’ятіть на повільному вогні 5-10 хвилин.
 4. Зніміть каструлю з вогню і дайте чаю настоятися під кришкою 5 хвилин.
 5. Процідіть чай через сито або марлю, щоб видалити залишки імбиру.
 6. Додати мед і лимонний сік за смаком.
 7. Готовий імбирний чай можна вживати гарячим 3-4 рази на день.

Женьшень

Женьшень містить безліч корисних компонентів, таких як гінкголіди, гліттераноїди, фітостероли, полісахариди, які можуть допомогти зміцнити імунітет і зняти запалення.

Один з основних діючих компонентів женьшеню – гінкголіди – має протизапальну дію, покращує мозковий кровообіг і сприяє зниженню рівня стресу в організмі.

Крім того, сполуки в женьшені мають противірусну дію проти гепатиту В, норовірусу і вірусу Коксакі, які були пов’язані з кількома серйозними захворюваннями, включаючи інфекцію мозку під назвою менінгоенцефаліт.

Блискітки допомагають зменшити запалення в організмі, поліпшити серцево-судинну функцію і знизити рівень холестерину в крові.

Фітостероли сприяють зміцненню імунітету, а також знижують ризик серцевих захворювань і раку.

Як вживати женьшень (рецепт)

Інгредієнти:

 • 5-7 г сушеного кореня женьшеню (нарізати невеликими шматочками)
 • 500 мл води,

Підготовка:

 1. Візьміть сушений корінь женьшеню і помістіть його в каструлю.
 2. Додайте в каструлю 500 мл води.
 3. Доведіть суміш до кипіння, потім зменшіть температуру і кип’ятіть на повільному вогні 30-40 хвилин.
 4. Зніміть каструлю з вогню і дайте відвару настоятися під кришкою 10-15 хвилин.
 5. Процідіть відвар через сито або марлю, щоб видалити залишки кореня.
 6. Готовий відвар можна вживати по 1/4 склянки 2-3 рази на день до їди.

Кульбаба

Кульбаба лікарська (Taraxacum officinale) – трав’яниста рослина сімейства складноцвітих. Він містить безліч корисних компонентів, включаючи вітамін С, калій, кальцій, залізо, флавоноїди і каротиноїди, які можуть допомогти зміцнити імунітет і боротися з вірусними і запальними захворюваннями.

Кульбаба є потужним антиоксидантом, здатним захистити організм від шкідливих вільних радикалів і запобігти виникненню ряду захворювань. Крім того, він може допомогти поліпшити функцію травлення, полегшити симптоми артриту і захворювань нирок, а також знизити рівень холестерину в крові.

Екстракт кульбаби є поширеним противірусним засобом, що використовується в традиційній китайській медицині, і, як повідомляється, він проявляє противірусні властивості проти ВІЛ-1, вірусу грипу, важкого гострого респіраторного синдрому коронавірусу 2 (SARS-CoV-2) та вірусу гепатиту В.

Кульбаба можна вживати у вигляді чаю, додавати в салати або використовувати як пряність при приготуванні різних страв. Також з кульбаби можна приготувати настоянку або настій, який здатний поліпшити загальне самопочуття і боротися з вірусами і запальними процесами в організмі.

Спосіб застосування кульбаби (рецепт)

Інгредієнти:

 • 1 столова ложка сухого листя кульбаби (або 2 столові ложки свіжого листя)
 • 250 мл води,

Підготовка:

 1. Помістіть висушені або свіжі листя кульбаби в чайник для заварювання або кухоль.
 2. Залийте листя окропом і дайте настоятися під кришкою 15-20 хвилин.
 3. Процідіть настій через сито або марлю, щоб видалити залишилися листя.
 4. Готовий настій можна вживати по 1/4 склянки 3-4 рази на день до їди.

Орегано

Oríganum vulgáre) містить багато корисних сполук, включаючи ефірну олію, поліфеноли і флавоноїди, які допомагають боротися з інфекціями і зменшують запалення. Люди традиційно використовували масло орегано для підтримки здоров’я дихальних шляхів. Він також став популярним альтернативним методом лікування симптомів застуди та грипу. Дослідження, проведене в 2011 році, показало, що ефірна олія орегано здатне пригнічувати віруси людини і тварин in vitro. Дослідники відзначили, що ця дія, швидше за все, пов’язана з карвакролом, одним з основних з’єднань в олії орегано. У той час як карвакрол був більш ефективним проти деяких вірусів сам по собі, масло орегано було більш ефективним проти респіраторних вірусів, таких як віруси грипу.

Поліфеноли і флавоноїди, що знаходяться в материнській платі, також мають протизапальні та антиоксидантні властивості. Вони допомагають зменшити запалення і захистити клітини від пошкодження вільними радикалами.

Спосіб застосування материнської плати (материнки)

2 столові ложки трави материнки (материнської плати) помістити в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудити при кімнатній температурі 45 хвилин, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл. Дорослим приймати настій в теплому вигляді по 1 склянці 3 рази на день за 15-20 хвилин до їди. Дітям: у віці 1-3 років – 1 чайна ложка, у віці 3-5 років – 1 десертна ложка, у віці 5-7 років – 1 столова ложка, у віці 7-12 років – 2 столові ложки, у віці 12-14 років – 1/4 склянки, у віці 14 років – по 1/3 склянки 3 рази на день за 15-20 хвилин до їди.

кореневища лепехи

Кореневища лепехи містять безліч корисних компонентів, включаючи камфорне, цинеолове і евкаліптове масло, які можуть допомогти боротися з різними вірусами і запальними процесами.

Камфора є потужним протимікробним засобом і може боротися з бактеріальними, грибковими та вірусними інфекціями, сприяти поліпшенню дихальної функції і зняття болю.

Цинеолеум може боротися з різними недугами, включаючи застуду, кашель і бронхіт, сприяє поліпшенню дихальної функції і поліпшенню загального стану здоров’я.

Одне китайське дослідження продемонструвало корисні властивості активних інгредієнтів A. calamus для лікування інфекцій, викликаних вірусом денге.

Крім того, Acorus calamus l. (Acoraceae) – добре відома традиційна китайська лікарська рослина, корінь якої історично використовувався в основному для лікування нейродегенеративних захворювань і для лікування холери. Ці дані переконливо вказують на антимікробну активність A. calamus.

Спосіб застосування кореневища лепехи (рецепт)

10 г (1 столова ложка) кореневищ лепехи помістити в емальований посуд, залити 200 мл (1 склянкою) гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 30 хвилин. Остудити при кімнатній температурі 10 хвилин, процідити, залишок віджати до процідженого відвару. Доведіть обсяг відвару кип’яченою водою до 200 мл. Приймати в теплому вигляді 3-4 рази на день за 30 хвилин до їди: дорослим і дітям від 14 років – по 1/4 склянки, дітям у віці 12-14 років – по 2 столові ложки, дітям 7-12 років – по 1 столовій ложці. Перед прийомом відвар збовтати. Приготований відвар в розведеному вигляді (розведений водою, щоб обсяг збільшився в 2-3 рази) використовують для полоскання порожнини рота і горла.

Евкаліпт

Евкаліпт містить евкаліптове масло, яке є основною діючою речовиною і має антисептичні, протизапальні та противірусні властивості.

Ефірна олія і його незамінні монотерпени мають величезний потенціал для профілактики і лікування інфекційних захворювань, викликаних вірусами. Основним молекулярним механізмом, що бере участь в противірусній активності, є пряма інактивація, тобто пряме зв’язування монотерпенів з вільними вірусами, особливо з вірусними білками, що беруть участь у проникненні в клітину-господаря, що дозволяє уникнути вірусної інфекції.

Евкаліпт може допомогти в лікуванні респіраторних захворювань, таких як кашель, застуда, грип і бронхіт. Він здатний знизити рівень запалення в організмі, поліпшити роботу легенів і зняти дискомфорт, пов’язаний з диханням.

Евкаліпт також може поліпшити травлення, знизити рівень цукру в крові, зменшити біль у м’язах і втому, а також поліпшити кровообіг.

Як використовувати листя евкаліпта (рецепт)

10 г (2 столові ложки) листя евкаліпта помістити в емальований посуд, залити 200 мл (1 склянкою) гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудити при кімнатній температурі 45 хвилин, процідити, залишок віджати до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл. Перед застосуванням настій збовтувати.

Зовнішньо застосовують для інгаляцій і полоскань 3-4 рази на день: дорослим і дітям від 12 років – 1 столову ложку настою, розведеного в 200 мл кип’яченої води; дітям 7-12 років – 1 десертну ложку настою, розведену в 200 мл кип’яченої води; 3-7 років – 1 чайну ложку настою розвести в 200 мл кип’яченої води.

Зберігають приготований настій в прохолодному (8-15 ° С) місці не більше 2 діб.

Ромашка

Ромашка – одна з найвідоміших і популярних трав, яка відома своїми протизапальними та противірусними властивостями. Ромашка містить безліч корисних компонентів, серед яких флавоноїди, апігенін, лютеолін, кверцетин.

 • Апігенін може зменшити запалення в організмі, ризик розвитку серцево-судинних захворювань і діабету.
 • Лютеолін може захистити організм від шкідливих вільних радикалів, поліпшити здоров’я шкіри і волосся, поліпшити травну функцію.
 • Кверцетин може зменшити запалення в організмі, поліпшити серцево-судинну функцію і знизити рівень холестерину в крові.

Ромашка є однією з найвідоміших лікарських рослин, що використовуються для лікування грипу або грипоподібних симптомів завдяки своїй противірусній біологічній активності.

M. chamomilla належить до великої групи лікарських трав, використовуваних перськими вченими, таких як Авіценна і Разес для лікування захворювань дихальних шляхів. Він містить понад 120 хімічних компонентів, включаючи терпеноїди, флавоноїди та деякі компоненти з потенційною терапевтичною активністю.

Спосіб застосування квіток ромашки (рецепт)

Помістити 3 столові ложки квіток ромашки в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудіть при кімнатній температурі 45 хвилин, процідіть, решта відіжміть до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл.

Застосовувати в теплому вигляді 3 рази на день після їди: дорослим і дітям від 14 років – по 1/3 склянки, дітям у віці 12-14 років – 1/4 склянки, у віці 7-12 років – 2 столові ложки, у віці 3-7 років – 1 столова ложка, у віці 1-3 років – 1 десертна ложка, у віці 6 місяців – 1 рік – 1/2-1 чайна ложка.

Зовнішньо настій використовують для полоскання 3-4 рази на день. Перед застосуванням настій збовтувати.

Чебрець

Чебрець, або чебрець, є протизапальною і противірусною травою, яка широко використовується в медицині. Чебрець містить безліч корисних сполук, в тому числі тимол і карвакрол, які володіють потужними противірусними і протимікробними властивостями.

Чебрець може поліпшити дихальну функцію, полегшити кашель і біль у горлі, поліпшити травлення і знизити рівень стресу.

Ефірна олія чебрецю здавна використовується в народній медицині як відхаркувальний, протизапальний, противірусний, антибактеріальний і антисептичний засіб, переважно при лікуванні верхніх дихальних шляхів. Летючі компоненти чебрецю – тимол і карвакрол – широко використовуються в лікувальних цілях.

Як вживати чебрець (рецепт)

Помістити 1 столову ложку трави чебрецю в емальований посуд, залити 200 мл гарячої кип’яченої води, закрити кришкою і настояти на киплячій водяній бані 15 хвилин. Остудіть при кімнатній температурі 45 хвилин, процідіть, решта відіжміть до процідженого настою. Довести обсяг настою кип’яченою водою до 200 мл (мл). Приготований водний настій можна зберігати в холодильнику (при температурі 2-8 ° С) не більше 2 діб. Перед застосуванням настій рекомендується збовтувати. Дорослим приймати по 1/4 склянки 3-4 рази на день за 15-20 хвилин до їди. Дітям у віці 4-5 років приймають по 1 десертній ложці в теплому вигляді, 5-7 років – 1 столову ложку, 7-12 років – 2 столові ложки, 12-14 років – 1/4 склянки, старше 14 років – по 1/3 склянки 3-4 рази на день за 15-20 хвилин до їди.

Висновки

Трави мають багато переваг для здоров’я, включаючи противірусні та протизапальні. Тим не менш, ви повинні проконсультуватися з лікарем перед використанням трав, особливо якщо у вас є будь-які хронічні захворювання або ліки, які ви приймаєте. Крім того, важливо пам’ятати, що трави можуть викликати алергічні реакції і небажані побічні ефекти, тому потрібно дотримуватися рекомендацій щодо їх застосування.

Література:

 1. Pilau MR, Alves SH, Weiblen R, Arenhart S, Cueto AP, Lovato LT. Противірусна активність ефірної олії Lippia graveolens (мексиканська орегано) та його основної сполуки карвакрол проти вірусів людини та тварин. Braz J Мікробіол. 2011 жов;42(4):1616-24. DOI: 10.1590/S1517-838220110004000049. Epub 2011 1 грудня. PMID: 24031796; PMCID: PMC3768712.
 2. Geuenich S, Goffinet C, Venzke S, Nolkemper S, Baumann I, Plinkert P, Reichling J, Keppler OT. Водні екстракти з листя м’яти, шавлії та меліси демонструють потужну активність проти ВІЛ-1, збільшуючи щільність віріонів. Ретровірусологія. 2008 березня 20;5:27. DOI: 10.1186/1742-4690-5-27. PMID: 18355409; PMCID: PMC2288616.
 3. S. Santoyo, L. Jaime, M. R. García-Risco, A. Ruiz-Rodríguez &; G. Reglero (2014) Противірусні властивості надкритичних екстрактів CO2 з материнки та шавлії, Міжнародний журнал харчових властивостей, 17: 5, 1150-1161, DOI: 10.1080/10942912.2012.700539.
 4. Мондал С, Варма С, Бамола В.Д., Найк С.Н., Мірдха Бр., Падхі М.М., Мехта Н, Махапатра СК. Подвійне сліпе рандомізоване контрольоване дослідження імуномодулюючої дії екстракту листя Tulsi (Ocimum sanctum Linn.) на здорових добровольцях. J Етнофармакол. 14 липня 2011;136(3):452-6. DOI: 10.1016/j.jep.2011.05.012. Epub 2011 17 травня. PMID: 21619917.
 5. Бадгуджар С.Б., Патель В.В., Бандівдекар AH. Foeniculum vulgare Mill: огляд його ботаніки, фітохімії, фармакології, сучасного застосування та токсикології. Biomed Res Int. 2014;2014:842674. DOI: 10.1155/2014/842674. Epub 2014 3 серпня. PMID: 25162032; PMCID: PMC4137549.
 6. Ehsani A, Alizadeh O, Hashemi M, Afshari A, Aminzare M. Фітохімічні, антиоксидантні та антибактеріальні властивості ефірних масел меліси лікарської та Dracocephalum moldavica. Форум ветеринарів рес. Літо 2017;8( 3):223-229. Epub 2017 15 вересня. PMID: 29085610; PMCID: PMC5653886.
 7. Li Y, Liu Y, Ma A, Bao Y, Wang M, Sun Z. In vitro противірусна, протизапальна та антиоксидантна активність екстракту етанолу Mentha piperita L. Food Sci Biotechnol. 30 листопада 2017 р.;26(6):1675-1683. DOI: 10.1007/s10068-017-0217-9. PMID: 30263705; PMCID: PMC6049716.
 8. Хваза В, Ойедеджі О.О., Адерібігбе Б.А. Противірусна активність олеаноловая кислоти і її аналогів. Молекул. 2018 9 вересня;23(9):2300. DOI: 10.3390/молекули23092300. PMID: 30205592; PMCID: PMC6225463.
 9. Hudson J, Vimalanathan S. Echinacea — джерело потужних противірусних препаратів для респіраторних вірусних інфекцій. Фармацевтика (Базель). 13 липня 2011 р.;4(7):1019–31. DOI: 10.3390/ph4071019. PMCID: PMC4058675.
 10. Добавки Hawkins J, Baker C, Cherry L, Dunne E. Чорна бузина (Sambucus nigra) ефективно лікує симптоми верхніх дихальних шляхів: мета-аналіз рандомізованих, контрольованих клінічних випробувань. Доповнюйте Ther Med. 2019 лют;42:361-365. DOI: 10.1016/j.ctim.2018.12.004. Epub 2018 18 грудня. PMID: 30670267.
 11. Fukuchi K, Okudaira N, Adachi K, Odai-Ide R, Watanabe S, Ohno H, Yamamoto M, Kanamoto T, Terakubo S, Nakashima H, Uesawa Y, Kagaya H, Sakagami H. Противірусна та протипухлинна активність екстрактів кореня солодки. У природних умовах. 2016 11-12;30(6):777-785. DOI: 10.21873/invivo.10994. PMID: 27815461.
 12. Ши Л, Інь F, Синь X, Мао S, Ху П, Чжао C, Сонце X. Полісахарид астрагалу захищає астроцити від зараження HSV-1 через сигнальний шлях TLR3 / NF-κB. Evid Based Complement Alternat Med. 2014;2014:285356. DOI: 10.1155/2014/285356. Epub 2014 26 червня. PMID: 25057274; PMCID: PMC4098889.
 13. Im K, Kim J, Min H. Ginseng, природний ефективний противірусний: Захисні ефекти корейського червоного женьшеню проти вірусної інфекції. J Женьшень Res. 2016 жов;40(4):309-314. DOI: 10.1016/j.jgr.2015.09.002. Epub 2015 16 вересня. PMID: 27746682; PMCID: PMC5052424.

Автор: Наталія Кандибей, кандидат фармацевтичних наук, директор з якості фармацевтичної фабрики «Віола»